Jeśli planujesz budowę domu, musisz wiedzieć jaką bramę wjazdową wybrać. Wybór może okazać się bardzo skomplikowany. Wybierając bramę wjazdową często się mylimy i nie jest łatwo wybrać tę najlepszą. Do wyboru jest wiele opcji, ale możesz oszczędzić sobie całego zamieszania, wybierając tę najwygodniejszą. Tylko, która to będzie? Jaką bramę wybrać by bezpiecznie i wygodnie wjeżdżać na naszą posesję? Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem domu, czy budowniczym, podczas budowy domu ważne jest, aby wybrać odpowiednią bramę wjazdową do swojej nieruchomości. Brama wjazdowa jest bardzo ważnym elementem każdej posiadłości, ponieważ będzie stanowić obszar przez, który codziennie będziesz przejeżdżał. Ważne jest by była stabilna, ale i łatwa w obsłudze i chroniła nas przed potencjalnymi intruzami chcącymi wtargnąć na naszą posesję. Na rynku dostępnych jest wiele bram wjazdowych. Wszystkie mają swoje plusy i minusy. Możesz wybrać najbardziej dogodną bramę do swoich potrzeb w zależności od budżetu i miejsca jej montażu.
Jak przygotować się do wyboru bramy?
Przede wszystkim trzeba zacząć od projektu. Niezwykle ważne są minimalne wymiary bramy. Jeśli chodzi o szerokość to musi wynosić przynajmniej 2,4 metra. Dzięki temu samochód osobowy spokojnie będzie mógł wjechać i wyjechać z działki. Niestety przez taką bramę nie przejadą samochody dostawcze. Dostarczenie na teren posesji dostawcy z meblami, sprzętem AGD czy też drewnem do kominka może stanowić problem. Taki samochód bowiem wymaga bramy o szerokości co najmniej 3m. Nie będzie to konieczne jeśli od granicy działki do drzwi wejściowych masz dość blisko. Wtedy to takie samochody mogą parkować przed bramą, lecz warto mieć to na uwadze jeśli sam poruszasz się większym pojazdem. Istotna jest jeszcze odległość między bramą wjazdową, a bardziej oddaloną od niej krawędzią drogi, wyznaczającą łuk skrętu samochodu. W przypadku samochodów osobowych wynosi on 5-6m, ale dostawcze potrzebują już 6-7m. Jeśli miejsca jest mało może okazać się konieczne cofnięcie działki o 1-1,5m względem ogrodzenia.
Rodzaje bram wjazdowych. Jakie są rodzaje bram wjazdowych?
Wybór odpowiedniej bramy jest uwarunkowany przede wszystkim od naszych upodobań i oczekiwań. Warto jest też wziąć pod uwagę ilość miejsca na podjeździe. Ograniczają nas przepisy, które mówią, że brama nie może otwierać się na zewnątrz posesji, a po jej otwarciu jej skrzydła nie mogą ograniczać możliwości manewrowania. Na szczęście istnieje kilka rodzajów bramek wjazdowych i to od tego jakie warunki na działce posiadamy, taki rodzaj powinniśmy wybrać.
Brama przesuwna
Bramy przesuwne są popularnym wyborem w przypadku wejść do posesji. Umożliwiają ludziom łatwe wchodzenie i wychodzenie, a także zapewniają bezpieczeństwo. Mają wiele zalet i idealnie sprawdzają się tam, gdzie nie ma przestrzeni potrzebnej do otwarcia. Brama przesuwa się wzdłuż ogrodzenia więc, nie zajmuje wiele miejsca. Choć bramy przesuwne są preferowane przez wielu, mają swoje wady, które prowadzą do pewnych ograniczeń w użytkowaniu. Niektóre z tych ograniczeń obejmują trudności w otwieraniu i zamykaniu bramy dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo działka musi mieć taki kształt by odcinek bramy mógł schować się przy reszcie ogrodzenia, konieczne jest zachowanie dużej odległości między bramą, a wejściem na posesję oraz potrzebę wydzielenia przestrzeni do instalacji.
Istnieją dwa rodzaje bram przesuwnych. Bramy samonośne, czyli takie, które można zamontować po obu stronach bariery w taki sposób, że brama unosi się nad powierzchnią oraz bramy szynowe, czyli te, które poruszają się na rolkach po zamocowanej szynie. Są zwykle tańsze niż samonośne, ale wymagają regularnego czyszczenia szyny, co może być szczególnie uciążliwe zimą.
Brama skrzydłowa
Bramy skrzydłowe mocuje się do metalowych słupków na zawiasach, które pozwalają im otwierać się pod kątem 100°. Są równie ciekawą opcją co bramy przesuwne, lecz wymagają przestrzeni na terenie naszego podjazdu. Mogą występować w dwóch wersjach, jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe są dobre wtedy gdy nasz podjazd nie jest zbyt szeroki, lecz jest dość długi. Mogą mieć maksymalnie 3 metry szerokości i są niezwykle ciężkie. Jedno skrzydło będzie bardzo trudno otworzyć ręcznie, dlatego niezbędny jest montaż odpowiednich siłowników i napędu. Bramy dwuskrzydłowe natomiast sprawdzają się tam gdzie mamy odpowiednio szeroki podjazd. Mimo to rzadko się z nich korzysta, gdyż zwykle lepszą opcją są w takich przypadkach bramy przesuwne.