Ogrzewanie podłogowe to technika, którą można wykorzystać do ogrzewania dużych powierzchni domu. Okazuje się też, że taki sposób ogrzewania jest znacznie bardziej oszczędny niż tradycyjne grzejniki. Aby ogrzać cały dom, system grzewczy będzie musiał pokryć dużą powierzchnię. Oznacza to, że ważne jest, aby montaż ogrzewania podłogowego został wykonany prawidłowo. Poprawna instalacja zestawu do ogrzewania podłogowego może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach. Jeśli szukasz więcej informacji na temat ogrzewania podłogowego, gdzie można je zamontować i jakie są jego zalety, to ten artykuł może Ci w tym pomóc.
Gdzie można użyć ogrzewania podłogowego?
Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na utrzymanie ciepła w domu bez zużywania zbyt dużej ilości energii. Jest to również pomocne przy oszczędzaniu na rachunkach za ogrzewanie. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany pod podłogą, przez co istnieje wiele mitów na jego temat. Ludzie spierają się, czy można instalować ogrzewanie podłogowe również na piętrach domów. Pojawia się wiele głosów mówiących, że jedynie domy parterowe nadają się do tego rodzaju ogrzewania. Nie jest to jednak prawda. Ogrzewanie podłogowe może być stosowane zarówno w domach parterowych, jak i parterowych. Konieczne jest jednak zaplanowanie takiego ogrzewania jeszcze przed budową, gdyż aby z niego skorzystać konieczne są mocniejsze stropy. Ogrzewanie podłogowe najczęściej montuje się przy płytkach ceramicznych. Stąd też najczęstszymi lokalizacjami ogrzewania podłogowego są piwnice, łazienki i kuchnie. Można go jednak stosować również w korytarzach i garażach, a nawet tam gdzie planujesz wykonać podłogę drewnianą.
Ogrzewanie podłogowe pod drewnianymi panelami
Tego typu ogrzewanie dobrze sprawdza się nawet tam gdzie położone zostaną panele, lub podłogi drewniane. Jedyne o czym należy pamiętać by, że kluczowe jest poinformowanie projektanta. Musi on być świadomy jaki rodzaj podłogi zostanie położony na panelach. Jest to niezwykle istotne, gdyż trzeba równomiernie rozłożyć elementy grzewcze. Muszą być one pozbawione tak zwanych stref brzegowych, które są używane w przypadku płytek ceramicznych. Chodzi o to by panele nie odczuły różnicy temperatur, co mogłoby negatywnie na nie wpłynąć. Kurczyłyby się, odkształcały i szybciej zużywały. Warto również wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu, ale z kolei o wyższej przewodności cieplnej. Nad ogrzewanie podłogowe można więc użyć gotowe deski warstwowe z litego drewna. Istotne jest również by zadbać o odpowiednie wykończenie desek, które powinny być pokryte właściwymi substancjami, takimi jak kleje i lakiery przeznaczone do ogrzewania podłogowego.
Zalety ogrzewania podłogowego:
System ogrzewania podłogowego staje się coraz bardziej popularny. Istnieje wiele zalet tego typu systemu grzewczego, które sprawiają, że jest to świetna inwestycja. Taki system jest zainstalowany w podłodze i zapewnia ciepło w całym domu. Nie musisz kupować grzejnika do każdego pomieszczenia i nie musisz się martwić o gorące lub zimne miejsca w domu, co może być bardzo korzystne w miesiącach zimowych. Ciepło z podłogi daje lepsze samopoczucie i zapewnia komfort cieplny oraz jest znacznie korzystniejsze dla ludzkiej fizjologii. Szczególnie przyjemne jest to zaraz po wyjściu z kąpieli, gdy nasze bose stopy stają na ciepłą, przyjemną posadzkę. W pomieszczeniach nie ma też widocznych elementów grzewczych, co pozwala na łatwiejsze ustawienie mebli.
Ogrzewanie podłogowe w całym domu, czy układ mieszany?
Ogrzewanie podłogowe to świetny sposób na utrzymanie ciepła i przytulności w domu przez całą zimę. Jednak wiąże się z własnym zestawem wyzwań. Niektóre domy mają trudności z instalacją ogrzewania podłogowego ze względu na układ domu. Czy zatem warto inwestować w ogrzewanie podłogowe w całym domu? A może lepiej zdecydować się na układ mieszany, gdzie to umieścimy ogrzewanie podłogowe tylko w kluczowych pomieszczeniach? Wiele osób ma problem z podjęciem tego wyboru i ostatecznie kończą wybierając układ mieszany. Nie jest on zły, lecz wiąże się z droższymi kosztami inwestycji i sprawia wiele problemów jeśli chodzi o instalację. Ze strony czysto ekonomicznej najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się jednego typu ogrzewania. Przy układzie mieszanym woda dostarczana do grzejników musi mieć znacznie wyższą temperaturę, niż ta dostarczana do pętli grzewczych pod posadzką. Generuje to dodatkowe problemy, gdyż grzejniki muszą mieć zamontowane osobne urządzenia grzewcze, które będą dostarczały im gorącą wodę.